Доповідь про стан пожежної безпеки в Хотинському районі

01.10.2018 | 14:39
Версія для друкуВерсія для друкуВідправити на e-mailВідправити на e-mail
Район: 
Хотинський район

За результатами аналізу стану пожежної безпеки, станом на 27.09.2018р. на території Хотинського району виникло 46 пожеж. В порівнянні з аналогічним періодом 2017 року спостерігається збільшення пожеж на 9 випадків (37 пожеж в минулому році). 38 пожеж виникло в житловому секторі, інші 7 пожеж це загорання сухої трави та стерні на відкритій території в межах та за межами населених пунктів, одна пожежа виникла на об’єкті – овочесховище ФГ «Бобик» в с. Клішківці
В наслідок пожеж в 2018 р. загинуло 2 людини, в порівнянні з аналогічним періодом 2017 року спостерігається зменшення загиблих на 2 особи.
Під час пожеж вогнем знищено та пошкоджено 28 житлових та господарській будинків, 6 одиниць автотехніки. Матеріальні втрати, завдані пожежами, складають понад 4 млн. грн. прямих збитків, та майже 6 млн. грн.. побічних збитків.
За населеними пунктами пожежі можна розподілити наступним чином:
- м. Хотин – 12 пожеж;
- с. Клішківці – 4 пожежі;
- с. Рашків – 1 пожежа;
- с. Керстенці – 2 пожежі;
- с. Рукшин – 3 пожежі;
- с. Крутеньки – 2 пожежі;
- с. Анадоли – 2 пожежі;
- с. Пашківці – 1 пожежа;
- с. Пригородок – 1 пожежа;
- с. Ширівці – 2 пожежі;
- с. Грозинці – 2 пожежі;
- с. Колінківці – 2 пожежі;
- с. Атаки – 1 пожежа;
- с. Ставчани – 1 пожежа;
- с. Шилівці – 1 пожежа;
- с. Білівці – 1 пожежа;
- с. Малинці – 2 пожежі;
- с. Крутеньки – 1 пожежа;
- с. Данківці – 1 пожежа;
- с. Зарожани – 1 пожежа;
- с. Каплівка – 1 пожежа;
- с. Владична 1 пожежа;

Основними причинами пожеж в поточному році стали:
•Необережне поводження з вогнем –15
•К.з. електромережі та електрообладнання –20
•Порушення правил пожежної безпеки при експлуатації печей та теплогенеруючих установок –6
•Порушення правил пожежної безпеки при влаштуванні пічного опалення –1
•Інші –4
Основними причинами загибелі людей на пожежах є необережне поводження з вогнем під час паління в ліжку, як правило, в нетверезому стані.
Обов’язки по реагуванню на виникнення пожеж і загорань та їх ліквідації в Хотинському районі покладено на Хотинський РС та 7 державну пожежно-рятувальну частину Управління ДСНС України у Чернівецькій області. На озброєнні підрозділу знаходяться 3 пожежні автоцистерни, укомплектовані пожежно-технічним озброєнням. На цілодобовому чергуванні в підрозділі знаходиться 5 співробітників, які здійснюють виїзд на події на одній автоцистерні.
Крім того, в оперативному підпорядкуванні в Хотинському районі знаходиться 3 підрозділи місцевої пожежної охорони (Недобоївської ОТГ, Клішковецької ОТГ та Колінківецької сільських рад). На озброєнні місцевої пожежної охорони знаходиться також 6 автоцистерн. На цілодобовому чергуванні в кожному підрозділі знаходиться 1 співробітник (водій), якийздійснюють виїзд на випадки пожежі на одній автоцистерні.
Не зважаючи на це, ситуація, що склалася на сьогоднішній день з протипожежним захистом об’єктів, розташованих на території району, викликає занепокоєність. Не зважаючи на те, що на території району існує досить потужний пожежний підрозділ, який завдяки своїй матеріальній базі, та кількості особового складу здатний нести цілодобове чергування та реагувати на виникнення пожеж та загорань і їх ліквідацію, захищеність району, в плані швидкого реагування на пожежі, потребує покращення.
Враховуючи велику площу району, недостатнє забезпечення населених пунктів протипожежним водопостачанням, питання оперативного пожежогасіння на його території можна вирішувати тільки спільними зусиллями. Існуючі пожежні підрозділи нормативно розраховані для гасіння пожеж тільки на частині території Хотинського району. Їх нормативний радіус виїзду 5 км. Виникнення пожежі в віддалених від районного центру населених пунктах – це додатковий час на прибуття районного пожежного підрозділу, а додатковий час розвитку пожежі – це додаткові збитки від пожежі.
На стан пожежної безпеки сільських населених пунктів також впливає значна віддаленість деяких населених пунктів від пожежно-рятувального підрозділу, стан доріг по маршруту прямування та неякісний зв'язок, або його відсутність. Так, наприклад віддаленість декількох населених пунктів від місця дислокації 7-ої ДПРЧ УДСНС України у Чернівецькій області складає близько 40 км. Час слідування пожежного підрозділу до місця виникнення події складає близько 30 - 35 хв., що в свою чергу унеможливлює швидко ліквідувати пожежу. Тому поки до прибуття 7-ої ДПРЧ до місця пожежі обов’язки щодо порятунку життя та майна виконує МПК яка прибула швидше.
Відповідно до Концепції реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні, схваленої розпорядженням Кабінету Міністрів України від І квітня 2014 р. № 333-р до основних повноважень органів місцевого самоврядування віднесено забезпечення гасіння пожеж, що передбачає подальший розвиток існуючих та утворення нових місцевих і добровільних пожежно-рятувальиих підрозділів.
Створення відповідних місцевих пожежних команд на території Рукшинської та Перебиковецької сільських рад дало б можливість оперативно реагувати на пожежі, та організовувати їх гасіння до прибуття підрозділів державної пожежної охорони. Але за відсутності фінансування даних заходів це питання так і залишилося не вирішеним.
Однією зі складових успішної локалізації і ліквідації надзвичайних ситуацій (подій) та гасіння пожеж є забезпеченість району необхідною кількістю вододжерел протипожежного призначення та їх належне утримання.
Як показали дві останні резонансні пожежі, які мали місце на території нашого району, а саме:
1. 19 вересня 2018 року о 15 год. 28 хв. на ПЗЧ ДПРЧ-7 м. Хотин УДСНС України у Чернівецькій області, від мешканця с. Клішківці - гр. Бобика Олександра Ілларіоновича, надійшло повідомлення про те, що в овочесховищі ФГ «Бобик» за адресою: с. Клішківці, вул. Садова, 5а виникла пожежа.
До місця виклику о 15 год. 29 хв. направлено 1 відділення чергового караулу ДПРЧ-7 м. Хотин, о 15 год. 30 хв. МПК с. Клішківці, о 16 год 05 хв направлено 2 відділення чергового караулу ДПРЧ-7 м. Хотин .
Виїздом на місце події встановлено, що об’єктом пожежі є господарська будівля (овочесховище) будівля IVа ступеня вогнестійкості, одноповерхова, розмірами в плані 20х30х6,5м., стіни сендвічпанелі, покриття металочерепиця, освітлення електричне, опалення відсутнє. Площа пожежі складала 600 м2.
Пожежею знищено: будівля овочесховища холодильні установки, 200 тон яблук.
Пожежу ліквідовано 19.09.2018 р. о 17 год. 20 хв. S - 100 м2.

2. 21 вересня 2018 року о 00 год. 42 хв. на ПЗЧ ДПРЧ-7 м. Хотин УДСНС України у Чернівецькій області, від мешканки с. Колінківці гр. Мельник Світлани Олександрівни, надійшло повідомлення про те, що в господарській будівлі гр. Мельника Олександра Івановича, 1959 р.н. за адресою: с. Колінківці вул. Б.Хмельницького , 94-Г виникла пожежа.
До місця виклику о 00 год. 43 хв. направлено 1 відділення чергового караулу ДПРЧ-7 м. Хотин, о 00год 44 хв МПК с. Колінківці, о 01 год 06 хв направлено 2 відділення чергового караулу ДПРЧ-7 м. Хотин .
Виїздом на місце події встановлено, що об’єктом пожежі є господарська будівля (овочесховище) будівля IІІ ступеня вогнестійкості, одноповерхова, розмірами в плані 20х50х6,5м., стіни цегляні, покриття шиферне, освітлення електричне, опалення відсутнє. Площа пожежі складала 500 м2.
Пожежею знищено: дерев’яна тара для зберігання яблук, холодильні установки, перекриття на S-100 м2. Пошкоджено: 100 тон яблук, 20 тон сливи, покриття на S-100.
Пожежу ліквідовано 21.09.2018 р. о 03 год. 06 хв. S - 100 м2.
Ліквідацію вищезазначених пожеж ускладнювало відсутність зовнішнього протипожежного водопостачання.
При несприятливих погодних умовах та в зимову пору року джерелами води для цілей пожежогасіння є пожежні водоймища, які здебільшого будувались на території чи поруч з об’єктами масового перебування людей. На превеликий жаль на даний час майже всі вони на території району вийшли з ладу, що унеможливлює їх використання.
Всього на обліку в Хотинському районі знаходиться 73 пожежних гідрантів. Більшість пожежних гідрантів, що розташовані на території району знаходяться в непрацездатному стані або взагалі відсутні (вирізані), що унеможливлює використання їх за призначенням під час гасіння пожежі.
Для цілей пожежогасіння можуть використовуватись природні вододжерела. В Хотинському районі природні вододжерела – це ставки, озера, річки. До місць забору води з природного вододжерела згідно вимог повинен бути забезпечений вільний під’їзд пожежних автомобілів з полегшеним і вдосконаленим покриттям. На сьогоднішній день жодне природне вододжерело в Хотинському районі не забезпечено під’їздом з вдосконаленим покриттям (твердим). Для цілей пожежогасіння воду з природних вододжерел можна забрати лише при сприятливих погодних умовах. Відповідно при несприятливих погодних умовах забрати воду з природних вододжерел на території району буде не можливо через відсутність твердого покриття.
На території Хотинського району на обліку знаходиться 361 об’єкт, з них:
- з високим ступенем прийнятого ризику – 70;
- з середнім ступенем прийнятого ризику – 221;
- з незначним ступенем прийнятого ризику – 54;
- інші об’єкти – 368.
На протязі 2018 року інспекторським складом Хотинського РС Управління ДСНС України у Чернівецькій області області проведено 74 планових та 68 позапланових перевірок суб’єктів господарювання та органів влади. За результатами перевірок керівникам підприємств вручено приписи з запропонованими заходами, щодо покращення протипожежного стану їх обʼєктів.
Під час перевірок у суб’єктів господарювання виявлені основні порушення,:
- приміщення, об’єкти не обладнані установками автоматичної пожежної сигналізації та пожежогасіння;
- дерев’яні конструкції в будинках не оброблені вогнезахисною речовиною;
- приміщення, будівлі не забезпечені згідно норм належності первинними засобами пожежогасіння, що використовуються для локалізації і ліквідації пожеж у їх початковій стадії розвитку;
- відсутність та непрацездатний стан джерел протипожежного водопостачання;
- відсутність замірів опору ізоляції електричних та силових мереж;
Важливим питанням залишається протипожежний стан підприємств та установ, що фінансуються з державного бюджету, а саме навчальних закладів, лікувальних установ та установ соціального захисту населення, об’єктів літнього відпочинку громадян і дітей, культових споруд та ін.

Начальник Хотинського РС
УДСНС України в Чернівецькій області
підполковник служби цивільного захисту М.А. Заінчковський

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-